NEGA KOŽE PO 50. LETU: KAJ SE SPREMENI IN KAKO POSKRBETI ZA MLADOSTEN VIDEZ
Ker se sama približujem 50 letu opažam, da je koža drugačna kot je bila na primer še pred nekaj leti. Zavedam se, da je staranje kože naraven proces, ki ga ne morem preprečiti, lahko pa ga upočasnim in poskrbim, da je moja koža videti čim bolj zdrava in mladostna.
Po 50. letu se v naši koži začnejo dogajati določene spremembe, ki zahtevajo prilagojeno nego. Pri ženskah, predvsem menopavza prinaša številne hormonske spremembe, ki močno vplivajo na kožo. Razumevanje teh sprememb je ključnega pomena za pravilno nego kože v tem obdobju.
V tem članku bomo raziskali, kaj se spremeni v koži po 50. letu in kako lahko na najboljši način poskrbimo za njeno zdravje in lepoto.
Spremembe v koži po 50. letu
1. Zmanjšana raven estrogena: Eden največjih hormonskih premikov med menopavzo je zmanjšanje ravni estrogena. Estrogen igra ključno vlogo pri ohranjanju hidracije in elastičnosti kože. Ko se raven estrogena zmanjša, se zmanjša tudi proizvodnja kolagena in elastina, kar vodi do tanjše, bolj suhe in manj elastične kože.
2. Zmanjšana proizvodnja kolagena: S staranjem se proizvodnja kolagena, ki je ključna beljakovina za čvrstost in elastičnost kože, zmanjšuje. Zmanjšanje kolagena in elastina vodi do sprememb v teksturi kože. Koža postane manj čvrsta in bolj ohlapna, kar lahko povzroči povešanje in nastanek gub. Manj kolagena pomeni tudi, da se koža težje obnavlja in zdravi. Danes imamo na voljo številne prehranske dodatke s kolagenom, ki ga je še posebaj v tem obdobju zelo priporočljivo jemati.
3. Suhost in dehidracija: Menopavza lahko povzroči suhost kože zaradi zmanjšane proizvodnje naravnih olj. Koža izgubi sposobnost zadrževanja vlage, kar lahko povzroči občutek zategovanja, srbenja in luskanja.
4. Povečana občutljivost: Starejša koža je pogosto bolj občutljiva in nagnjena k draženju, zato je pomembno izbrati nežne in neagresivne izdelke za nego. Tudi menopavza lahko prispeva k večji občutljivosti kože. To je lahko posledica tanjšanja kože in zmanjšanja zaščitne bariere, ki jo zagotavljajo naravna olja.
5. Spremembe v pigmentaciji: Hormonske spremembe lahko povzročijo tudi povečano pigmentacijo, kot so starostne pege in melazma. Te spremembe so posledica neenakomernega porazdeljevanja melanina, pigmenta, ki koži daje barvo. Lahko se pojavijo tudi starostne pege in neenakomeren ten kože, ki so posledica dolgoletne izpostavljenosti soncu.
6. Akne in nečistoče: Čeprav so akne pogosto povezane z mladostjo, lahko nekatere ženske med menopavzo doživijo ponoven pojav aken. To je posledica hormonskih nihanj, ki lahko povečajo proizvodnjo sebuma in povzročijo zamašitev por.
Kako poskrbeti za kožo po 50. letu
1. Nežna čistila: Izogibajte se agresivnim čistilom, ki lahko odstranijo naravna olja s kože in jo dodatno izsušijo. Namesto tega izberite nežne čistilne gele ali mleka. Sama uporabljam čistilno mleko New Edition z esencialnimi olji sivke in ylang ylanga, ameriškega slamnika, korenčkovim oljem, izvlečkom rdeče pese in čebeljim strupom s katerim že med čiščenjem negujem kožo in delujem proti staranju.
Ne pozabite na toniziranje kože po čiščenju! Najboljši toniki so pravzaprav hidrogeli, ki izsušeni koži vračajo vlago. Hidrogel iz cveta pomarančevca pospeši proces obnavljanja kože, zapolni fine linije in gube, pomaga pri zmanjševanju brazgotin in pigmentacij ter pomaga vzdrževati ustrezen nivo olja v koži. Če je kateri izdelek v moji rutini nege kože, ki je bistveno izboljšal navlaženost moje kože-je to ravno hidrogel!
2. Redno vlaženje: Uporabljajte bogate vlažilne kreme, ki kožo nahranijo in preprečujejo izgubo vlage. Poiščite izdelke, ki vsebujejo hialuronsko kislino, esencialna olja, vitamine ter druge aktivne sestavine, ki delujejo proti staranju (kot je čebelji strup).
Meni zelo ljuba je krema Divine (psst, bila je ustvarjena za znano osebnost), ki z vitamini C, A in E deluje proti staranju, s svilnatim proteinom pa naredi kožo svilnato. Pomaga pri bledenju pigmentacij, spodbuja nastajanje kolagena in učvrsti kožo (tudi na vratu).
Ko govorimo o delovanju proti gubam prisegam na masko s čebeljim strupom Silver Bee Venom.
Uporabim jo po vrhu vlažilne kreme ali pa samostojno. Nikakor je ne spiram (čeprav ji rečemo maska) saj vsebuje toliko koristnih sestavin, da bi bilo škoda vse sprati v lijak. Maska učvrsti kožo saj spodbuja naravne procese obnavljanja kože, zmanjšuje rdečico, napne gube in linije.
Tukaj si lahko prebereš več o delovanju čebeljega strupa.
3. Uporaba serumov: Serumi z visoko koncentracijo aktivnih sestavin, kot so vitamin C, retinol in peptidi, lahko pomagajo izboljšati strukturo kože in zmanjšati videz gub. Čeprav se nam včasih zdi, da so oljni serumi čisto odveč in bi nam samo namastili kožo, je učinek ravno nasproten. Delujejo izredno hranilno in vlažilno.
Moj najljubši je serum s kolagenom, ki vsebuje poleg kolagena tudi hialuronsko kislino, vitamin C, A in E, esencialna olja nerolija in mandarine pa mu dajeta čudovit vonj. Nanesem ga za hidrogelom in pod kremo, lahko pa je že samo serum dovolj. Ta serum pomaga učvrstiti kožo, vlaži, blaži rdečico in izbruhe mozoljev ter vzdržuje primeren nivo olja v koži.
Ko se pojavijo kakšne pigmentacije izberem serum proti kožnim nepravilnostim, ki vsebuje antioksidativne sestavine in pomaga pri odpravi raznih nepravilnosti na koži ter tako da koži videz “s filtrom”.
4. Zaščita pred soncem: Uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30 ali več) je ključna za preprečevanje nadaljnjih poškodb kože zaradi UV-sevanja. Zaščita pred soncem pomaga tudi pri zmanjšanju tveganja za nastanek starostnih peg.
5. Piling: Ti so lahko nežni, a hkrati učinkoviti, sploh če izberemo pilinge z glikolno kislino. Piling Bee Polish ali pa njegova veganska različica s strupom koprive (Nettle Venom Polish) odstranita odmrli sloj poroženelih celic, brez poškodb zgornjega sloja kože, kot se to lahko zgodi pri bolj grobih, mehanskih pilingih. Piling z glikolno kislino bo odstranil strupe iz kože, pobledel pigmentacije, zmanjšal izrazitost gub in linij ter pomagal pri mozoljih in ogrcih. Uporabim ga 1x do 2x tedensko ter z njim razkrijem svežo, zdravo kožo.
6. Redna nega pri kozmetičarki: Obiski pri strokovnjaku za nego kože lahko zagotovijo nego, ki jo vaša koža najbolj potrebuje. Heaven nege kože niso samo nege, temveč tudi masažni rituali, ki zagotavljajo popolno sprostitev, obenem pa bo vaša koža kot prerojena. Tukaj si lahko pogledate seznam salonov, ki izvajajo Heaven masažne rituale.
7. Zdrava prehrana in hidracija: Uravnotežena prehrana, bogata z vitamini, minerali in antioksidanti, je ključna za zdravje kože. Pijte dovolj vode, da ohranjate kožo hidrirano od znotraj. Ker lahko do 50. leta izgubimo že skoraj tretjino kolagena, je priporočeno kolagen nadomeščati. Sama sem se tega dobro zavedala in kolagenske prehranske dodatke “skušala” jemati, a nikakor nisem mogla vztrajati, saj so mi bili neokusni (ne glede ali so bili v prahu ali v sirupu).
To se je spremenilo s kolagenskimi kapljicami Heaven, ki niso le okusne (v vodi jih sploh ne okusiš), temveč tudi učinkovite. Z 10 kapljicami na dan sem rešila ohlapno kožo in redčenje las, učinek pa sem opazila nekje že po 1 mesecu uporabe.
8. Redna telesna aktivnost: Gibanje spodbuja prekrvavitev in pomaga pri ohranjanju elastičnosti kože. Poleg tega telesna aktivnost prispeva k splošnemu dobremu počutju.
Med menopavzo je telesna aktivnost še posebej pomembna za ohranjanje splošnega zdravja, vitalnosti in dobrega počutja. Redna vadba lahko pomaga pri uravnavanju telesne teže, zmanjševanju tveganja za kronične bolezni, izboljšanju razpoloženja in spodbujanju zdrave kože.
V tem obdobju se priporoča aerobna vadba (hoja, kolesarjenje, plavanje, ples,..) v kombinaciji za vajami za moč.
Vadba za moč je pomembna za ohranjanje mišične mase in kostne gostote, kar je še posebej pomembno za preprečevanje osteoporoze, ki je pogosta težava po menopavzi. Priporoča se izvajanje vaj za moč vsaj dvakrat na teden, pri čemer vključite vse glavne mišične skupine (dvigovanje uteži, uporaba elastičnih trakov, vadba z lastno telesno težo (počepi, sklece, izpadni koraki), pilates).
Odlične so tudi vaje za fleksibilnost, ki pomagajo ohranjati gibljivost sklepov in zmanjšujejo tveganje za poškodbe (joga, Tai Chi, dinamično raztezanje) ter vaje za ravnotežje.
Začnite počasi in postopoma povečujte intenzivnost vadbe, da se izognete poškodbam. Ključ do uspeha je redna vadba. Poskušajte vgraditi telesno aktivnost v svojo dnevno rutino.
9. Kakovosten spanec: Med spanjem se koža obnavlja, zato je pomembno, da si zagotovite dovolj kakovostnega spanca. Poskrbite za udobno spalno okolje in redno spalno rutino.
Moja rutina nege kože
Tukaj je moja vsakodneva rutina nege kože, ki zame vsekakor deluje:
Odličen je tudi paket izdelkov Pink kit, ki vsebuje 4 izdelke in je cenovno bolj ugoden v primerjavi kot če bi izdelke kupovali posamično. Idealna kombinacija izdelkov za zrelo kožo!
Nega kože po 50. letu zahteva prilagojeno rutino in posebne sestavine, ki pomagajo ohranjati kožo zdravo in mladostno. S pravilno nego, zaščito pred soncem in zdravim življenjskim slogom lahko upočasnite znake staranja in ohranite sijočo kožo. Ne pozabite, da je najpomembnejše, da poslušate svojo kožo in ji namenite nego, ki jo potrebuje.
Nazaj na seznam člankov
Po 50. letu se v naši koži začnejo dogajati določene spremembe, ki zahtevajo prilagojeno nego. Pri ženskah, predvsem menopavza prinaša številne hormonske spremembe, ki močno vplivajo na kožo. Razumevanje teh sprememb je ključnega pomena za pravilno nego kože v tem obdobju.
V tem članku bomo raziskali, kaj se spremeni v koži po 50. letu in kako lahko na najboljši način poskrbimo za njeno zdravje in lepoto.
Spremembe v koži po 50. letu
1. Zmanjšana raven estrogena: Eden največjih hormonskih premikov med menopavzo je zmanjšanje ravni estrogena. Estrogen igra ključno vlogo pri ohranjanju hidracije in elastičnosti kože. Ko se raven estrogena zmanjša, se zmanjša tudi proizvodnja kolagena in elastina, kar vodi do tanjše, bolj suhe in manj elastične kože.
2. Zmanjšana proizvodnja kolagena: S staranjem se proizvodnja kolagena, ki je ključna beljakovina za čvrstost in elastičnost kože, zmanjšuje. Zmanjšanje kolagena in elastina vodi do sprememb v teksturi kože. Koža postane manj čvrsta in bolj ohlapna, kar lahko povzroči povešanje in nastanek gub. Manj kolagena pomeni tudi, da se koža težje obnavlja in zdravi. Danes imamo na voljo številne prehranske dodatke s kolagenom, ki ga je še posebaj v tem obdobju zelo priporočljivo jemati.
3. Suhost in dehidracija: Menopavza lahko povzroči suhost kože zaradi zmanjšane proizvodnje naravnih olj. Koža izgubi sposobnost zadrževanja vlage, kar lahko povzroči občutek zategovanja, srbenja in luskanja.
4. Povečana občutljivost: Starejša koža je pogosto bolj občutljiva in nagnjena k draženju, zato je pomembno izbrati nežne in neagresivne izdelke za nego. Tudi menopavza lahko prispeva k večji občutljivosti kože. To je lahko posledica tanjšanja kože in zmanjšanja zaščitne bariere, ki jo zagotavljajo naravna olja.
5. Spremembe v pigmentaciji: Hormonske spremembe lahko povzročijo tudi povečano pigmentacijo, kot so starostne pege in melazma. Te spremembe so posledica neenakomernega porazdeljevanja melanina, pigmenta, ki koži daje barvo. Lahko se pojavijo tudi starostne pege in neenakomeren ten kože, ki so posledica dolgoletne izpostavljenosti soncu.
6. Akne in nečistoče: Čeprav so akne pogosto povezane z mladostjo, lahko nekatere ženske med menopavzo doživijo ponoven pojav aken. To je posledica hormonskih nihanj, ki lahko povečajo proizvodnjo sebuma in povzročijo zamašitev por.
Kako poskrbeti za kožo po 50. letu
1. Nežna čistila: Izogibajte se agresivnim čistilom, ki lahko odstranijo naravna olja s kože in jo dodatno izsušijo. Namesto tega izberite nežne čistilne gele ali mleka. Sama uporabljam čistilno mleko New Edition z esencialnimi olji sivke in ylang ylanga, ameriškega slamnika, korenčkovim oljem, izvlečkom rdeče pese in čebeljim strupom s katerim že med čiščenjem negujem kožo in delujem proti staranju.
Ne pozabite na toniziranje kože po čiščenju! Najboljši toniki so pravzaprav hidrogeli, ki izsušeni koži vračajo vlago. Hidrogel iz cveta pomarančevca pospeši proces obnavljanja kože, zapolni fine linije in gube, pomaga pri zmanjševanju brazgotin in pigmentacij ter pomaga vzdrževati ustrezen nivo olja v koži. Če je kateri izdelek v moji rutini nege kože, ki je bistveno izboljšal navlaženost moje kože-je to ravno hidrogel!
2. Redno vlaženje: Uporabljajte bogate vlažilne kreme, ki kožo nahranijo in preprečujejo izgubo vlage. Poiščite izdelke, ki vsebujejo hialuronsko kislino, esencialna olja, vitamine ter druge aktivne sestavine, ki delujejo proti staranju (kot je čebelji strup).
Meni zelo ljuba je krema Divine (psst, bila je ustvarjena za znano osebnost), ki z vitamini C, A in E deluje proti staranju, s svilnatim proteinom pa naredi kožo svilnato. Pomaga pri bledenju pigmentacij, spodbuja nastajanje kolagena in učvrsti kožo (tudi na vratu).
Ko govorimo o delovanju proti gubam prisegam na masko s čebeljim strupom Silver Bee Venom.
Uporabim jo po vrhu vlažilne kreme ali pa samostojno. Nikakor je ne spiram (čeprav ji rečemo maska) saj vsebuje toliko koristnih sestavin, da bi bilo škoda vse sprati v lijak. Maska učvrsti kožo saj spodbuja naravne procese obnavljanja kože, zmanjšuje rdečico, napne gube in linije.
Tukaj si lahko prebereš več o delovanju čebeljega strupa.
3. Uporaba serumov: Serumi z visoko koncentracijo aktivnih sestavin, kot so vitamin C, retinol in peptidi, lahko pomagajo izboljšati strukturo kože in zmanjšati videz gub. Čeprav se nam včasih zdi, da so oljni serumi čisto odveč in bi nam samo namastili kožo, je učinek ravno nasproten. Delujejo izredno hranilno in vlažilno.
Moj najljubši je serum s kolagenom, ki vsebuje poleg kolagena tudi hialuronsko kislino, vitamin C, A in E, esencialna olja nerolija in mandarine pa mu dajeta čudovit vonj. Nanesem ga za hidrogelom in pod kremo, lahko pa je že samo serum dovolj. Ta serum pomaga učvrstiti kožo, vlaži, blaži rdečico in izbruhe mozoljev ter vzdržuje primeren nivo olja v koži.
Ko se pojavijo kakšne pigmentacije izberem serum proti kožnim nepravilnostim, ki vsebuje antioksidativne sestavine in pomaga pri odpravi raznih nepravilnosti na koži ter tako da koži videz “s filtrom”.
4. Zaščita pred soncem: Uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30 ali več) je ključna za preprečevanje nadaljnjih poškodb kože zaradi UV-sevanja. Zaščita pred soncem pomaga tudi pri zmanjšanju tveganja za nastanek starostnih peg.
5. Piling: Ti so lahko nežni, a hkrati učinkoviti, sploh če izberemo pilinge z glikolno kislino. Piling Bee Polish ali pa njegova veganska različica s strupom koprive (Nettle Venom Polish) odstranita odmrli sloj poroženelih celic, brez poškodb zgornjega sloja kože, kot se to lahko zgodi pri bolj grobih, mehanskih pilingih. Piling z glikolno kislino bo odstranil strupe iz kože, pobledel pigmentacije, zmanjšal izrazitost gub in linij ter pomagal pri mozoljih in ogrcih. Uporabim ga 1x do 2x tedensko ter z njim razkrijem svežo, zdravo kožo.
6. Redna nega pri kozmetičarki: Obiski pri strokovnjaku za nego kože lahko zagotovijo nego, ki jo vaša koža najbolj potrebuje. Heaven nege kože niso samo nege, temveč tudi masažni rituali, ki zagotavljajo popolno sprostitev, obenem pa bo vaša koža kot prerojena. Tukaj si lahko pogledate seznam salonov, ki izvajajo Heaven masažne rituale.
7. Zdrava prehrana in hidracija: Uravnotežena prehrana, bogata z vitamini, minerali in antioksidanti, je ključna za zdravje kože. Pijte dovolj vode, da ohranjate kožo hidrirano od znotraj. Ker lahko do 50. leta izgubimo že skoraj tretjino kolagena, je priporočeno kolagen nadomeščati. Sama sem se tega dobro zavedala in kolagenske prehranske dodatke “skušala” jemati, a nikakor nisem mogla vztrajati, saj so mi bili neokusni (ne glede ali so bili v prahu ali v sirupu).
To se je spremenilo s kolagenskimi kapljicami Heaven, ki niso le okusne (v vodi jih sploh ne okusiš), temveč tudi učinkovite. Z 10 kapljicami na dan sem rešila ohlapno kožo in redčenje las, učinek pa sem opazila nekje že po 1 mesecu uporabe.
8. Redna telesna aktivnost: Gibanje spodbuja prekrvavitev in pomaga pri ohranjanju elastičnosti kože. Poleg tega telesna aktivnost prispeva k splošnemu dobremu počutju.
Med menopavzo je telesna aktivnost še posebej pomembna za ohranjanje splošnega zdravja, vitalnosti in dobrega počutja. Redna vadba lahko pomaga pri uravnavanju telesne teže, zmanjševanju tveganja za kronične bolezni, izboljšanju razpoloženja in spodbujanju zdrave kože.
V tem obdobju se priporoča aerobna vadba (hoja, kolesarjenje, plavanje, ples,..) v kombinaciji za vajami za moč.
Vadba za moč je pomembna za ohranjanje mišične mase in kostne gostote, kar je še posebej pomembno za preprečevanje osteoporoze, ki je pogosta težava po menopavzi. Priporoča se izvajanje vaj za moč vsaj dvakrat na teden, pri čemer vključite vse glavne mišične skupine (dvigovanje uteži, uporaba elastičnih trakov, vadba z lastno telesno težo (počepi, sklece, izpadni koraki), pilates).
Odlične so tudi vaje za fleksibilnost, ki pomagajo ohranjati gibljivost sklepov in zmanjšujejo tveganje za poškodbe (joga, Tai Chi, dinamično raztezanje) ter vaje za ravnotežje.
Začnite počasi in postopoma povečujte intenzivnost vadbe, da se izognete poškodbam. Ključ do uspeha je redna vadba. Poskušajte vgraditi telesno aktivnost v svojo dnevno rutino.
9. Kakovosten spanec: Med spanjem se koža obnavlja, zato je pomembno, da si zagotovite dovolj kakovostnega spanca. Poskrbite za udobno spalno okolje in redno spalno rutino.
Moja rutina nege kože
Tukaj je moja vsakodneva rutina nege kože, ki zame vsekakor deluje:
- Zjutraj vzamem 10 kapljic kolagenskih kapljic (nakapam jih v kozarec vode).
- Očistim kožo zjutraj in zvečer z New Edition čistilnim mlekom (nanesem na kožo in izperem). Postopek čiščenja sploh zvečer ponovim dvakrat.
- Piling Bee polish uporabim enkrat ali dvakrat na teden (nanesem na očiščeno kožo, pustim nekaj minut (zbada) in sperem z vodo).
- Za toniziranje uporabim hidrogel iz cveta pomarančevca (nanesem na očiščeno koži in počakam, da se vpije, ne izpiram).
- Nanesem serum s kolagenom (sploh zvečer)-kapljico ali dve vmasiram v obraz.
- Nanesem kremo Divine zjutraj in zvečer na obraz in vrat.
- Po vrhu kreme Divine ali pa samostojno uporabim masko s čebeljim strupom Silver Bee Venom.
Odličen je tudi paket izdelkov Pink kit, ki vsebuje 4 izdelke in je cenovno bolj ugoden v primerjavi kot če bi izdelke kupovali posamično. Idealna kombinacija izdelkov za zrelo kožo!
Nega kože po 50. letu zahteva prilagojeno rutino in posebne sestavine, ki pomagajo ohranjati kožo zdravo in mladostno. S pravilno nego, zaščito pred soncem in zdravim življenjskim slogom lahko upočasnite znake staranja in ohranite sijočo kožo. Ne pozabite, da je najpomembnejše, da poslušate svojo kožo in ji namenite nego, ki jo potrebuje.
Nazaj na seznam člankov